Junk Food

It might not be the healthy …. First off, I don’t want to recommend a vegan junk food book of recipes, bit if I’m either going to recommend vegan junk food or cheese pizza, I wouldn’t feel too bad recommending the vegan junk food.

Strawberry Ice Cream Cone
Strawberry Ice Cream Cone

I wouldn’t say this book is vegan junk food but PETA sponsored the vegan college cookbook.

AttrDarwinBell1

I know from having worked at a Walgreens, you can buy just a glass tea kettle that’s not electronic. You can buy a little hot plate, like a little single burner. You can get a little mini fridge or whatever they have available to you. You can get a stick blender. I am a big stick blender advocate. I travel with a stick blender.

When I went to Iceland I couldn’t believe they didn’t sell tahini. I decided I will take these toasted sesame seeds and my stick blender. Boom, guess how made tahini? Where there’s a will, there’s a way.

The Vegan College Cookbook is a cookbook with 275 easy, cheap and delicious recipes for people who are in a dorm and need to stash a whisk in a bowl in the closet or get a stick blender. It’s stuff that you can make easily in a dorm room or a closet. It’s called the Vegan College Cookbook for a reason. It’s stuff that you can make in your microwave. It’s real easy.

Here it is. 275 Easy, Cheap, and Delicious Recipes to Keep You Vegan at School.

Looking at these recipes, it’s not necessarily junk food but it also gives tips on how to stock your kitchen, your mini fridge, and things like that. I covers things you can have for breakfast, lunch and dinner. Also, there’s a lot of things that you can make with the gorgeous Vitamix.

I make things like almond milk and I make nut butters myself but I was making those things back when I only had a $10 stick blender and a mesh bag to strain things in. You can make your own nut milk. You can make your own nut butters without any kind of technology, really other than a stick blender which you can get anywhere. If you can’t find it, Amazon or eBay.

Lastly, 1 thing that I find so cheap and easy lately is to stock up on dried beans and lentils. If you can just get a little pot and a single burner if they don’t already provide you that, then once, twice a week, you can soak and cook some beans and you’ll have a ton of beans and lentils. It can be really easy.

Another thing to get in bulk is fantastic and it would be fabulous with beans is nutritional yeast because everything tastes like cheese. It’s awesome in that it’s the cheapest “cheese product” you can buy. It’s protein and I don’t even know what all is in it. I just know I love it. I eat it all the time. I put it all over my kale. It would be amazing. It’s totally something to keep in a jar right next to your beans.

Ellen Jaffe has a cookbook idea is that Eat Vegan on $4 a Day,

Regular kale is 99 cents. Organic kale, I guess, because that’s what I usually am buying. It’s $1.63. If you’re buying that, you’ve got maybe $5 out of your pocket for the week. You can freeze it, if you have a mini freezer. It’ll keep it longer so you don’t have to go back to the store. I freeze it and then you just pop it in the pan and serve it. I used to serve frozen kale all the time and put it in my smoothies, too.

Freeze your kale. If you’re worried it’s going to go bad in 2 days and you don’t have time. Or, you’re not going to be able to eat it. Just chop it up or just wash it off and pop it up in the freeze for a little while.